0

Karamel Rüyası

Daha önce hiç karamel rüyası tatlısını denemiş miydiniz? Denemediyseniz işte size fırsat. Hafif olduğu kadar lezzetli bu tatlı tok tutma özelliğine de sahip, bu yüzden sıkça tercih edeceksiniz.

Karamel Rüyasına Bayılacaksınız, Tam Ölçüleriyle Kolay Tarif

Daha önce hiç karamel rüyası tatlısını denemiş miydiniz? Denemediyseniz işte size fırsat. Hafif olduğu kadar lezzetli bu tatlı tok tutma özelliğine de sahip, bu yüzden sıkça tercih edeceksiniz.

Kişi Sayısı6
Hazırlık Süresi5 dakika
Pişirme Süresi25 dakika
karamel rüyası Tarifi, karamel rüyası Karamel rüyası nasıl yapılır, kolay karamel rüyası tarifi,karamel rüyası,

Karamel Rüyası Malzemeleri

 • 100gr tereyağ (7 yemek kaşığı)

 • 100gr un (1 su bardağı)

 • 1 litre süt (5 su bardağı)

 • 80gr şeker (1 çay bardağı)

 • 1 paket şekerli vanilin

 • 1 su bardağı su

 • 1 yemek kaşığı dolusu mısır nişastası

 • Yarım su bardağı su

 • 90gr şeker (1 çay bardağı + 1 yemek kaşığı)

Karamel Rüyası Nasıl Yapılır?

1

Muhallebinin Yapılışı Adım 1

Orta ateşteki ocağa yerleştirdiğimiz tencereye tereyağını koyup eritiyoruz.

2

Muhallebinin Yapılışı Adım 2

Erimiş tereyağının üzerine unu ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz.

3

Muhallebinin Yapılışı Adım 3

Tencereye 1 litre sütü ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Topaklanma kalmamasına dikkat edin, eğer kalıyorsa tencere kenarına kaşık ile sıkıştırarak dağıtın.

4

Muhallebinin Yapılışı Adım 4

Yoğun bir kıvam almaya başladığı zaman 80gr şekeri ekleyip biraz karıştırdıktan sonra şekerli vanilini de ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.

5

Muhallebinin Yapılışı Adım 5

Tenceredeki karışım iyice yoğunlaşıp muhallebi kıvamına geldiğinde bir kabın içerisine dökerek buzdolabında 30 dakika soğumaya bırakıyoruz. Kaba döktükten sonra üstünü düzlemeyi unutmuyoruz, ne kadar düz olursa karameli üzerinde o kadar pürüzsüz durur.

6

Karamelin Yapılışı Adım 1

Mısır nişastası ile 1 bardak suyu bir kabın içerisinde karıştırarak kenarda bekletiyoruz. Bir tavaya 90gr şekeri dökerek kısık ateşte yavaş yavaş karıştırarak erimesini sağlıyoruz.

7

Karamelin Yapılışı Adım 2

Şeker eriyip karamele dönüştüğü zaman yarım bardak suyu yavaşça ekleyerek karıştırıyoruz. Bu adımda dikkatli olmanız gerekiyor çünkü kızgın karamele su döktüğümüz zaman sıçrama yapabilir ve size zarar verebilir, bu yüzden hafifçe azar azar ekliyoruz. Ekledikten sonra karamel katı bir hal alacaktır. İyice karıştırarak suya karışmasını sağlıyoruz. Ardından kenarda beklettiğimiz su ve nişasta karışımını ekleyerek karamel jölesi kıvamını alana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Karamel jölesi kıvamı aldığında ve kabarcıklar oluşmaya başladığında ocaktan alıp bir dakika daha karıştırıyoruz ve karamelimsi jöleyi elde ediyoruz.

8

Tatlı İçin Son Adım

Buzdolabından çıkardığımız muhallebinin üstüne karameli ekliyoruz ve bir spatula ya da kaşık yardımıyla düzlüyoruz. Buzdolabında 1 saat beklettikten sonra yiyebilirsiniz.

9
Tepkin Ne Oldu?

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

  Bir Cevap Yazın