İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Çorba Tarifleri

Evde Güllaç Nasıl Yapılır? Fındıklı Güllaç Tarifi 😍 Porsiyonluk Kaselerde Kolay Servis💃

0

Güllaç yapımı pratik oluşu bir yana, tüm gün tutulan orucun ardından yenen akşam yemeğinden sonra servis edilebilecek en hafif tatlılardan biridir. Porsiyonluk fındıklı  güllaç tarifinin kolaylığı ikram ediliş şeklini çook seveceksiniz. Siz de ister nar taneleriyle süsleyin, isterseniz bol fındık doldurup Hindistan cevizi ile tatlandırın.

Geleneksel Tat Güllaç Tarifi

Az malzemeli nefis lezzet tam Ölçülü tam kıvamında oluyor.

Kişi Sayısı4-5 kişilik
Hazırlık Süresi10 dakika
Pişirme SüresiYok

Fındıklı Güllaç Malzemeleri

  • 100 gr yaprak güllaç ( 4-5 adet)
  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı şeker (4 yemek kaşığı)
  • Çekilmiş ceviz veya fındık, fıstık
  • 1-2 yemek kaşığı gül suyu (isteğe göre)

Evde Güllaç Hazırlanışı

1

Öncelikle 1 litre sütü uygun bir tencereye alalım.

2

Üzerine 1 su bardağı şekeri ekleyip karıştırarak sütümüzü ısıtalım. Bu aşamada sütü çok fazla ısıtıp kaynama noktasına getirmenize gerek yok 50 derece civarı parmağımızı hafif yakacak kadar şekerin ısınması yeterli olacaktır.

3

Şekeri eriyen ve el yakmayacak sıcaklığa kadar ısıttığımız sütü ocaktan alalım. Tatlımızı hazırlayacağımız kaselere güllaç yapraklarından bölecek bir sıra yerleştirelim.

4

Yavaş yavaş güllaç yaprağının üzerini sütle ıslatarak kaselerin içerisine yerleşmesini sağlayalım. Alt katman için bu şekilde 3 bölüm güllaç yaprağımızı sütle ıslatarak yerleştirmeye devam edelim. Güllacın orta katını kaplayacak şekilde fındık ceviz yerleştirelim.

5

Güllaç yapraklarını tek tek sütle ıslatarak yerleştirelim. Son katı da yerleştirip ıslattıktan sonra üzerini istediğimiz şekilde süsleyelim Hazırladığımız güllacı buzdolabına kaldırarak en az 2-3 saat kadar dinlendirelim. Afiyet olsun❤

6
7
8

Notlar

1

Güllaç hamurlarının çok ıslanmaması gerekir. Eğer güllaç çok ıslanırsa hamur olabilir. 45-50 derece sıcaklık idealdir. Sütü sıcak olursa da hamur olur. Güllacın lezzetli olması için her katın iyice ıslanmış olması gerekir.

Yazar Hakkında

Tarifimizi Yorumlarınızla Değerlendirin.