Kapat

ZEREŞK,VANİLYA VE BEYAZ ÇİKOLATALI MİNİ KEK

Bugün harika bir ZEREŞK,VANİLYA VE BEYAZ ÇİKOLATALI MİNİ KEK ile yine karşınızdayız. Tam ölçülerle hazırlanmış bu tarifimizi denemenizi öneririz. Tam ölçüleri verilen ZEREŞK,VANİLYA VE BEYAZ ÇİKOLATALI MİNİ KEK ile hazırladığınız tarife ait yorumlarınızı da aşağıdaki yorum alanına yorum yazarak bize iletirseniz seviniriz. ZEREŞK,VANİLYA VE BEYAZ ÇİKOLATALI MİNİ KEK hazırsa, Afiyet Olsun.
Anasayfa
Uncategorized ZEREŞK,VANİLYA VE BEYAZ ÇİKOLATALI MİNİ KEK

//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Zereşk diyince herkes bir durmuştur eminim. Bende Malatya Pazarının standında görevli beyfendiyi “Bu nedir?” diye 57987897.kez darlayınca açıklamıştı. İranlılar pilavlarına ekliyorlarmış bu ekşi kırmızı meyveyi,bizde genelde lokumların dışlarını kaplarken kullanıyorlar tat kontrası açısından.

Ekşiliği neredeyse limon kadar olan bu yemişi dengeleyecek tek çikolata çeşidi bence beyaz olanı. Şeker oranı yüksek oluşu tatlarını çok lezzetli hale getirdi. Ama kokusu tamamen vanilya tanelerinden 🙂

Kekin en güzel yanı ise az ölçüde oluşu. Nerdeyse 3-4 kişilik denebilir. Dokusu pamuk gibi dışı hafif kıtır. Çeşitlendirmesi muhtemel bir tarif.

Ekşi meyve veya limonlu kek sevenler için ideal reçete bonusu vanilya aroması 🙂

//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

ZEREŞK,VANİLYA VE BEYAZ ÇİKOLATALI MİNİ KEK

Kek için:

1/2 cup şeker

1 vanilya çubuğunun dörtte biri

1 large yumurta

6 tbsp sıvı yağ

1/4 cup yoğurt

3/4 cup un

1/4 tsp karbonat

Bir iri çimdik tuz

1/2 cup zereşk

Üzerine :

1/2 cup zereşk

1/2 cup beyaz çikolata eritilmiş

Vanilya çubuğunun dörtte birini(evet kabuğuyla beraber) şekerle rondoda toz hale yakın olana kadar çekin. Ardından bir elek yardımıyla vanilyanın iri taneleri içinden ayıklamak için eleyin.

Bir kaba şeker ve yumurtayı ekleyip 2-3 dakika çırpın. Sırasıyla yağ,yoğurt ve kalan kuru malzemeleri ekleyin. Homojenize olduğunda zereşkin üstüne bir kaşık un ile karıştırın ve kek karışımına ekleyin birkaç kez karıştırın,çırpmayın.

12-15 cm’lik kek kalıbını hazırlayıp harcı üzerine ekleyin. Ön ısıtmalı 180 derece fırında 30-35 dakika pişirin. Soğuduğundan eritilmiş beyaz çikolata ve zereşkle servis yapın.

//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Sevgilerimle..

Gökçe 🙂

Yeni Yemek Tarifleri

DAHA FAZLA GÖSTER