Kapat

Yufkalı Pilav

Bugün harika bir Yufkalı Pilav ile yine karşınızdayız. Tam ölçülerle hazırlanmış bu tarifimizi denemenizi öneririz. Tam ölçüleri verilen Yufkalı Pilav ile hazırladığınız tarife ait yorumlarınızı da aşağıdaki yorum alanına yorum yazarak bize iletirseniz seviniriz. Yufkalı Pilav hazırsa, Afiyet Olsun.
Anasayfa
Pilav Tarifleri Yufkalı Pilav
Yemek Ustaları Yemek Tarifleri Yufkalı Pilav

Yufkalı Pilav Tarifi

Yemek Ustaları Yemek Tarifleri Yufkalı Pilav

Yufkalı Pilav İçin Gerekli

Malzemeler

250 gram jasmine pirinç ( bir paketin yarısı)

200 gram tereyağ

1 yufka

2 yemek kaşığı zeytinyağ

Tuz

Yemek Ustaları Yemek Tarifleri Yufkalı Pilav

Yufkalı Pilavın Yapılışı

Öncelikle pirinci tuzlu su ile birkaç saat ıslanır.İyice yıkayıp nişastasından arındırılan pirinçler makarna gibi bol tuzlu suda 3-4 dakika haşlanır.Daha fazla haşlamayın yoksa tane tane olmaz.Elinize  alıp ısırdığınızda çok hafif diri kalması gerekiyor.

Yufkanın yarısı yayvan tencerenin dibine yağlanarak aynı börekte yaptığımız gibi buruşturularak serilir.Üstüne haşlanan pilav konur.Tereyağının yarısı eritilmeden minik minik üzerine konur.Kağıt havlu serilerek kapak örtülür ve ocağın en kısık ayarında pişmeye bırakılır.Ara ara olduğu yerde döndürülür ise yufkamız eşit kızaracaktır.20 dakika kadar sonra pilav yavaşça karıştırılır ve kalan tereyağ ve parlaklık vermesi için zeytinyağı üzerine konulur.15 dakika kadar sonra yufkanın kenarlarının kızardığını gördüğümüzde  pilavımız pişmiş demektir.

Yayvan bir servis kabına pilav karıştırılarak alınır ve üstüne tabandaki yufka ters kapatılır.Diğer pilavların aksine pilavımızı beklemeden servis etmeliyiz.Yoksa yufkanın çıtırlığı kaybolur.Afiyet olsun

 

 

Bir Cevap Yazın

Yeni Yemek Tarifleri

DAHA FAZLA GÖSTER