Kapat

Şerbetli Kremalı Etimek Tatlısı

Bugün harika bir Şerbetli Kremalı Etimek Tatlısı ile yine karşınızdayız. Tam ölçülerle hazırlanmış bu tarifimizi denemenizi öneririz. Tam ölçüleri verilen Şerbetli Kremalı Etimek Tatlısı ile hazırladığınız tarife ait yorumlarınızı da aşağıdaki yorum alanına yorum yazarak bize iletirseniz seviniriz. Şerbetli Kremalı Etimek Tatlısı hazırsa, Afiyet Olsun.
Anasayfa
Uncategorized Şerbetli Kremalı Etimek Tatlısı
 

 

Bu tatlıyı bilmeyen yoktur herhalde. İçerisinde şerbet var ama gayet hafif ve lezzetli oluyor. Misafirlerinize ikram edebileceğiniz güzel bir tarif veriyorum sizlere. Dilim halini ayrıca paylaşacağım.

Malzemeler:


1paket tuzsuz etimek

Şerbeti için:


1,5 su barda
ğı şeker
2 su barda
ğı su

Muhallebisi için:


1 litre süt
6 yemek ka
şığı şeker
1 paket vanilya
1 yemek ka
şığı tereyağ
6 yemek ka
şığı un
2 yemek ka
şığı mısır nişastası
Üzeri için:

2 paket krem
şanti
2 su barda
ğı süt
Ceviz

Yapılı
şı:

 


2 su bardağı sıcak su ile 1,5 su bardağı şekeri minik bir tencereye alarak kaynatalim. Kaynamaya başladıktan 5-6 dk. sonra altını kapatarak serbeti 10 dk kadar bekletelim.Bu arada da genişçe bir borcama etimekleri güzelce sıralayalim.Kepçe yardımı ile şerbeti etimeklerin her yerine gelecek şekilde dağıtalim. Etimekler ıslanırken hemen muhallebiyi hazırlamaya başlayalim.1 litre sütün içine vanilya ve tereyağ hariç tüm muhallebi malzemelerini ekleyelim ve iyice çırptıktan sonra kaynayana kadar karıştırarak muhallebiyi hazırlayalim. Kaynamaya başladıktan sonra vanilya ve tereyağı ilave ederek 2-3 dk kadar daha karıştıralim. Muhallebi 5 dakika kadar dinlendikten sonra etimeklerin üzerine dökerek yüzeyini düzeltelim.
Krem
şantiyi tatlının üzerine dökmeden önce iyice soğuması için tatlıyı beklemeye alalim. Eğer muhallebinin soğumasını beklemezseniz krem şanti eriyerek kötü bir görüntü oluşturur. Soğuyan tatlının üzerine 2 su bardağı süt ile hazırladığımiz krem şantiyi hazırlayarak sürelim. Üzerini streç film ile kapatarak buz dolabına kaldıralim ve bir gece dinlendirelim. Afiyet olsun.

Kaynak: cigdemcetatlar