Kapat

Şeftali Reçeli

Bugün harika bir Şeftali Reçeli ile yine karşınızdayız. Tam ölçülerle hazırlanmış bu tarifimizi denemenizi öneririz. Tam ölçüleri verilen Şeftali Reçeli ile hazırladığınız tarife ait yorumlarınızı da aşağıdaki yorum alanına yorum yazarak bize iletirseniz seviniriz. Şeftali Reçeli hazırsa, Afiyet Olsun.
Anasayfa
Reçel Tarifleri Şeftali Reçeli

Şeftali Reçeli Tarifi

2 kilogram şeftali

2 kilogram şeker

2 tane limon suyu

Şeftali Reçelinin Yapılışı

Öncelikle kabuğu soyulmuş şeftalileri büyüklüğüne göre elma dilimi biçiminde 4 de bölüyoruz.Ben çok büyük şeftali seçmiyorum.4 de böldüğüm taneleri tekrar  her birini dilimliyorum.Yayvan bir tencereye koyup yarısına gelmeyecek biçimde su ilave edip orta hararetli ateşte kaynatıyoruz.4-5 dakika kaynayınca şekeri ilave edip bir çay kaşığı tereyağ koyup kaynamaya bırakıyoruz. Tereyağ kabarıp taşmasını önleyecektir.Rengi hafif pembeleşip kıvam almaya başlayınca limon suyunu ilave ediyoruz.Limonu ilave edince 5 dakika kadar daha kaynatıp ocağı kapatıyoruz.Soğuyunca kavanozlara dolduruyoruz.

NOT;Şeftalilere suyu az koymamızın nedeni şekeri koyunca suyu çok salması.O yüzden yayvan bir tencerede yaparsanız hepsi eşit derecede yumuşayacak çevirmek zorunda kalmayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Yeni Yemek Tarifleri

DAHA FAZLA GÖSTER