Kapat

Mor Tatlı Patatesli Ekmek

Bugün harika bir Mor Tatlı Patatesli Ekmek ile yine karşınızdayız. Tam ölçülerle hazırlanmış bu tarifimizi denemenizi öneririz. Tam ölçüleri verilen Mor Tatlı Patatesli Ekmek ile hazırladığınız tarife ait yorumlarınızı da aşağıdaki yorum alanına yorum yazarak bize iletirseniz seviniriz. Mor Tatlı Patatesli Ekmek hazırsa, Afiyet Olsun.
Anasayfa
Uncategorized Mor Tatlı Patatesli Ekmek
Malzemeler :
Sade hamur için;
1 su bardağı süt
1 yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1/2 paket instant maya
aldığı kadar un
Mor Tatlı Patatesli hamur için;
3/4 su bardağı süt
2-3 yemek kaşığı  mor tatlı patates püresi (haşlanıp, çatalla ezilmiş)
1 yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1/2 paket instant maya
aldığı kadar un
Yapılışı :
1 su bardağı süt ısıtılıp içine tereyağı atılır eriyinceye kadar karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Süt ılınınca beyaz hamur için verilen malzemeler eklenip aldığı kadar un ilavesiyle ele yapışmayan yumuşak bir hamur yoğrulur. Üzeri nemli bir bezle örtülerek ılık bir ortamda mayalanmaya bırakılır.
Renkli  hamur için;
Süt ısıtılıp içine tereyağı atılır, eriyinceye kadar karıştırılır ve soğumaya bırakılır.Süt ılınınca hamur için verilen malzemeler, mor tatlı patates püresi eklenip aldığı kadar un ilavesiyle ele yapışmayan yumuşak bir hamur yoğrulur. Üzeri nemli bir bezle örtülerek ılık bir ortamda mayalanmaya bırakılır.Hamurlar iki katı kabarınca ayrı ayrı dikdörtgen şeklinde açılır ve alta sade hamur, üstüne renkli hamur gelecek şekilde yerleştirilir, rulo yapılır. Hazırlanan rulo yağlanmış baton kalıba yerleştirilir ve 30 dakika bekletilir. Önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Soğuyunca dilimlenerek servis yapılır.
Afiyet olsun.