Kapat

Kornişon Turşu

Bugün harika bir Kornişon Turşu ile yine karşınızdayız. Tam ölçülerle hazırlanmış bu tarifimizi denemenizi öneririz. Tam ölçüleri verilen Kornişon Turşu ile hazırladığınız tarife ait yorumlarınızı da aşağıdaki yorum alanına yorum yazarak bize iletirseniz seviniriz. Kornişon Turşu hazırsa, Afiyet Olsun.
Anasayfa
Kışlık Tarifler Kornişon Turşu

Kornişon Turşu Tarifi

Kornişon Turşu İçin Gerekli Malzemeler

4 kg kornişon salata

2 baş sarımsak

Acı süs biberi ( göz kararı )

Nohut

TURŞU SUYU

2 litre su

5 yemek kaşığı kaya tuzu

1 yemek kaşığı şeker

1 yemek kaşığı limon tuzu

2 su bardağı üzüm sirkesi

Kornişon Turşu Nasıl Yapılır

Öncelikle hazır su kullanıyor isek kaynatmamıza gerek yok.Tuzu,şekeri,limon tuzunu ve sirkeyi koyup biraz bekliyoruz.Tuz eriyince kavanozlara önce 10-12 tane nohut koyuyoruz ve salataları çok sıkı olacak bir biçimde dolduruyoruz.Bu esnada aralara azar azar sarımsak ve biberde koyuyoruz.En üstüne varsa kereviz yoksa maydanoz koyup üstüne gelecek kadar su dolduruyoruz ve kapaklarını çok iyi sıkıyoruz.Derin bir tepsiye dizip ertesi gün sularını kontrol ediyoruz.1-2 gün suyu taşma yapacaktır.Çok az ayırdığımız sudan kavanozlara takviye yapıyoruz.Serin ve gölge bir yerde ortalama 15 gün içinde turşumuz olacaktır.Afiyet olsun

NOT;Vermiş olduğum bu su miktarı bu kadar kilo malzeme için yeterli geliyor.Sizin malzemeniz fazla ise su oranını bu ölçülerde artırabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Yeni Yemek Tarifleri

DAHA FAZLA GÖSTER