Kapat

Hamur Mayaları – Yaş, Kuru, Instant Maya

Bugün harika bir Hamur Mayaları – Yaş, Kuru, Instant Maya ile yine karşınızdayız. Tam ölçülerle hazırlanmış bu tarifimizi denemenizi öneririz. Tam ölçüleri verilen Hamur Mayaları – Yaş, Kuru, Instant Maya ile hazırladığınız tarife ait yorumlarınızı da aşağıdaki yorum alanına yorum yazarak bize iletirseniz seviniriz. Hamur Mayaları – Yaş, Kuru, Instant Maya hazırsa, Afiyet Olsun.
Anasayfa
Uncategorized Hamur Mayaları – Yaş, Kuru, Instant Maya
Hamur Mayaları – Yaş, Kuru, Instant Maya

Hamur işi tariflerinin vazgeçilmezi mayalar.

Yaş maya, kuru maya ve instant maya olmak üzere 3 çeşit mayamız var.

Mayalı hamurların lezzeti, mayasızla mukayese olmaz.

Mayalama sürecinde sıcaklık çok önemli. Süt veya su mutlaka ılık olmalıdır. Cezve ile biraz ılıtmanız faydalı olur.

Yaş Maya; Çok eski zamanlardan günümüze kadar en çok tercih edilen mayaların başında. Yaş mayaları kullanmadan önce ılık su ya da sütün için eritip, tamamen eridikten sonra karıştırıp kullanıyoruz. Taze kullanılması gerektiğinden kullanım öncesi alınması daha iyi sonuçlar verir.

Kuru Maya; Yine yaş maya gibi ılık su veya süt içinde eriterek una dahil ediliyor. Erime süresi yaş mayaya oranla daha uzun olduğundan hamur malzemelerini hazırlamadan evvel onu erimeye bırakmak faydalı olacaktır.

Instant Maya; Bu maya türü benim tercih ettiğim çeşittir. Hem her zaman evde bulundurabiliyoruz, hem de beni suya koy beklet demiyor. Direk unlu karışıma dökerek yoğura bilirsiniz. Lezzeti yaş maya ile aynı olan bu mayayı ben çok seviyorum. Dolabımdan hiç eksik olmaz.


Kaynak: annemutfakperisi