Kapat

Fırında Patates Cipsi

Bugün harika bir Fırında Patates Cipsi ile yine karşınızdayız. Tam ölçülerle hazırlanmış bu tarifimizi denemenizi öneririz. Tam ölçüleri verilen Fırında Patates Cipsi ile hazırladığınız tarife ait yorumlarınızı da aşağıdaki yorum alanına yorum yazarak bize iletirseniz seviniriz. Fırında Patates Cipsi hazırsa, Afiyet Olsun.
Anasayfa
Kızartma Tarifleri Fırında Patates Cipsi

Fırında Patates Cipsi

Patates kızartmasını sevmeyen yoktur sanırım. Lezzeti güzel ama sağlık açısından pek faydalı değil maalesef. Ama yine de arada kaçamak yapılabilir çok sık olmasa da…. Epey zamandır evde kızartma yapmıyorum.  Patatesi ve diğer sebzeleri fırında pişiriyorum. Hemen hemen kızartma lezzetinde oluyor zaten. Yalnız bu tarif tam cips tadında oluyor.( Daha kalın doğrarsanız biraz daha yemeklik kıvamda olur.) Yapımı çok basit. Yalnız birkaç önemli noktası var o kısımları atlamazsanız evinizde cips tadında patatesler yapabilirsiniz kolayca. Birincisi patatesleri olabildiğince ince dilimlemek . Özel dilimleyiciler var onları da kullanabilirsiniz. İkincisi patateslerin sularını almanız çok önemli .Kağıt havlu ile veya bir temiz bezle iyice kurutursanız  çıtır kıvamda olacaktır. En son ama en önemlisi de maalesef cipsi tek seferde fazla yapamıyorsunuz. Yapmak isterseniz birden fazla tepsi kullanın. Çünkü patatesleri tepsiye yerleştirirken birbirinin üzerine gelmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde hamurumsu oluyor. Daha yemek kıvamında oluyor. Kontrollü olarak çevirip pişirdiğinizde de tam kıvamında cips elde ediyorsunuz.Ben tuz kullandım sadece ama baharatlı isterseniz de olabilir. Daha farklı olacaktır lezzeti.

Malzemeler

4-5 adet patates

Tuz

Zeytinyağı

Yapılışı;

Patateslerin kabuklarını soyup ince ince dilimleyin. İyice kurulayın. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde dizin. Bir kapta zeytinyağı ile biraz tuzu karıştırın. Fırça ile patateslerin üzerine yağı sürün. 180 derecede fırına verin. Patateslerin üst yüzeyleri kızardığında çıkartıp ters çevirip kızarana kadar pişirin. Afiyet olsun…